Sold
Listing Courtesy of:
YES MLS / Howard Hanna
YES MLS / Howard Hanna 7079 Ridge Road Cortland, OH 44410
Sold on 06/02/2023
$325,000 (USD)
Sold Date:
06/02/2023
06/02/2023
Lot Size
0.65 acres
0.65 acres
Type
Single-Family Home
Single-Family Home
Year Built
1952
1952
Bought with
Bobbi Jo Jefferson, Coldwell Banker Evenbay Real Estate, LLC
Source
YES MLS
Last checked May 13 2026 at 10:19 PM GMT+0000
YES MLS
Last checked May 13 2026 at 10:19 PM GMT+0000
Bathroom Details
- Full Bathrooms: 2
- Half Bathroom: 1
Property Features
- Fireplace: 0
Stories
- 2
Living Area
- 2,600 sqft
Listing Price History
Date
Event
Price
% Change
$ (+/-)
Apr 12, 2023
Price Changed
$339,900
-1%
-$5,000
Apr 10, 2023
Price Changed
$344,900
-1%
-$5,000
Apr 04, 2023
Price Changed
$349,900
-5%
-$20,000
Mar 27, 2023
Price Changed
$369,900
-3%
-$10,000
Mar 06, 2023
Price Changed
$379,900
-3%
-$10,000
Feb 19, 2023
Listed
$389,900
-
-